Návrh řeší zlepšení světelné pohody, zvýšení kapacit a zejména celkové fungování domu, které uvažujeme v dlouhodobém měřítku tak, aby byl maximálně adaptabilní pro bydlení či jiné funkce.

Název

Vila Záběhlice

Číslo

082

Tým

David Neuhäusl, Matěj Hunal, Veronika Paľová, Jakub Zelenák, Tereza Šírerová, Marek Vilášek

Místo

Praha - Záběhlice

Studie

2022

Původní vila s mansardovou střechou prošla v pozdní fázi socialismu razantní rekonstrukcí odpovídající době a identita domu se výrazně proměnila. Momentálně slouží jako sídlo firmy, ovšem jeho parametry a (ne)obytnost neodpovídají současným požadavkům z hlediska jakékoli funkce. Zásadním architektonickým tématem byl přístup k charakteru objektu. Po zvážení všech okolností jsme se rozhodli pokračovat v evoluci i trendu radikálních přestaveb. Dům je sjednocen současnou vrstvou, která ovšem umožňuje čtení jeho předchozích fází. 

Velmi důležité je propojení se zahradou. Pravidelný rastr velkorysých oken umožňuje výhled do zeleně i na město.

Nástavba loftového charakteru se jemně liší jak materiálem, tak měřítkem okenních otvorů, jejichž elegantní tmavě modrá barva rámů doplňuje šedé odstíny omítky. 

Variabilitu otevřených dispozic podporuje přesun přímého schodiště do jejich středu i technicistně-transparentní charakter interiéru.