Blanice je dnes místem na rozhraní světů. Návrh její nové zástavby smysluplně reaguje na své okolí a spojuje v sobě nejlepší principy navazujících prostředí. Pevná kostra různorodých veřejných prostranství, variabilní zastavovací systém a celková hospodárnost návrhu vytváří odolnou část města, která se dokáže přizpůsobit přirozenému vývoji potřeb v čase.

Název

Obytný soubor Blanice

Číslo

125

Tým

David Neuhäusl, Matěj Hunal, Ivan Gogolák, Lukáš Grasse, Tereza Klímová, Barbora Novotná, Petr Škoula, Eduard Kušnír

Spolupráce

Gogolák + Grasse

Místo

Týn nad Vltavou

Užší soutěž

2025

Umístění

1. místo

Vizualizace

ZAN studio

Rozmanitá struktura přívětivého měřítka přirozeně podporuje život i pohyb ve veřejném prostoru. V dobrém smyslu jednoduchou osnovou se prolíná velkorysý a zároveň udržitelný systém zeleně. Osobitý charakter obytného souboru posiluje pocit bezpečí a vybízí k procházkám. Nová Blanice je dostupná a prostupná, aby dobře sloužila nejen svým obyvatelům, ale také celému Týnu nad Vltavou.

Pro návrh jsou klíčové tři místní fenomény: velkorysá ortogonální kompozice hlineckého sídliště, měkká terénní hrana včetně drobné organické zástavby oblasti Peklo a intenzivní linie silnice II/147. Dopravní tepna je moderována pravidelným rytmem štítů, přičemž kvádry domů formulují hlavní vstupy do území. Ve vazbě na Hlinky je navržen racionální, více intenzivní městský charakter, který analogicky pracuje s kompozičními prvky sídliště. Návrh zároveň posiluje a doplňuje podélné osy celého širšího území. V jižní části se struktura naopak stává nepravidelnou, zrnitější a rozmanitější. Oba systémy jsou propojeny zlomem v geometrii, který ukončuje jednu z hlavních os celé lokality a umožňuje průhled na kostelní věž z náměstíčka. Toto porušení pravidla v sobě také nese odkaz na původní zástavbu ubytovny.

Síť veřejných prostranství je provázaná se systémem prostupnosti a významná místa leží na klíčových liniích pohybů.

Navržené úpravy veřejných prostranství respektují kompozici celého souboru z 80. let a posilují, respektive vytvářejí tři hlavní podélné osy celé lokality.

Etapizace rozvoje je navržena s ohledem na maximální flexibilitu a konzervativní předpoklad investování do území.

Dochází ke zopakování motivu průchodu bytovými domy, který se objevuje v sousedících panelových domech.

Použití a kombinace různých typologií či zastavovacích systémů je v rámci tohoto systému vysoce variabilní a struktura je schopna se přizpůsobit ekonomickým podmínkám a situaci na trhu bydlení.

Sociální udržitelnost zajišťuje rozmanitý mix stavebních typologií, ale i citlivá integrace různých typů veřejného bydlení i vybavenosti do osnovy souboru.