Zapomenuté a přerostlé jako v pohádce, utopie zakonzervovaná v době svého vzniku, a tak trochu schované za mraky, to je současné Sluneční náměstí. Jak navrátit a přivést život do místa, které bylo a vždy bude tím druhým náměstím v Žatci? Do místa, kde se nic neděje?

Název

Náměstí Žatec

Číslo

063

Tým

Spoluautor

David Neuhäusl, Matěj Hunal, Veronika Paľová, Jakub Zelenák

Ivan Březina

Místo

Žatec

Soutěž

2020

Umístění

2. místo

Odpověď je prostá - dát ho lidem. Dítěti s koloběžkou a křídou, klukům s balónem, slečnám se sluchátky, co tančí ve virtuálním rytmu, teenagerovi se skatem, tatínkům, kteří jdou s dětmi pouštět lodičky, maminkám, které musí po nákupu stihnout i poštu, rodinám čekajícím na začátek představení nového filmu, babičkám, co si rády posedí na zahrádce cukrárny, i dědečkům, kteří vyrazili konečně zkusit pétanque… Těm všem a mnohým dalším. Sluneční náměstí není středobodem kraje ani města, ale může se stát středobodem života lidí, kteří kolem něj žijí, a stát se živým centrem Podměstí.

Náměstí má sloužit jako rámec pro mozaiku aktivit a náplní, rámec pro přehledný, inkluzivní a bezbariérový prostor zalitý sluncem, kde se snoubí slunce, voda a zeleň.

Zásadní součástí komplexní revitalizace je tedy nejen samotná kvalita prostoru náměstí, ale také funkce a hustota aktivit – jak veřejného prostoru samotného, tak okolních objektů.