Udržitelná lesní základna vznikla kvůli výpravám do krásného okolí. Investor přemýšlel o typizovaném zahradním domku, ale podařilo se jej přesvědčit, že to není nejlepší řešení, a drobnou stavbu jsme během léta zrealizovali společně. Její syrovost odpovídá celkovému charakteru i finančním možnostem – náklady na materiál nemohly přesáhnout obvyklou cenu objektů ze stavebních hypermarketů.

Název

Letní útočiště

Číslo

000

Tým

David Neuhäusl

Místo

Vysočina

Realizace

2012

Fotografie

Jaroslav Moravec

Útočiště proto vzniklo svépomocí. Cihly jsou z bouraných staveb, kameny z okolí, okna, dveře i luxfery ze stavebního bazaru. Veškeré ostatní prvky pochází z nedaleké pily a stavebnin. Velkorysý přesah pultové střechy stíní a rozšiřuje vnitřní prostor bez ohledu na počasí. Výška oken odpovídá tomu, jestli se u nich jí, vaří anebo leží. Místnost přisvětlují průhledy pod stropem a linie luxfer na severní stěně.

Díky tomu, že se na rozlehlém pozemku nachází hlavní obytný dům, nebylo potřeba řešit vodu, kanalizaci či elektřinu. Výhradně letní provoz zase umožnil omezení tepelné izolace a specifická řešení určitých detailů.