V roce 2019 jsme na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad dokončili bistro Kro Kitchen. Podnik
se velice rychle stal velice úspěšným a jeho obliba vedla mimojiné ke vzniku vlastní pekárny ve Vršovicích. Proto, když se o rok později uvolnil prostor ihned vedle původního Kro, nás majitelé mohli oslovit ohledně návrhu kavárny, která bude kromě vynikající kávy prodávat také vlastní pečivo.

Název

KRO Coffee

Číslo

068

Tým

David Neuhäusl, Matěj Hunal, Veronika Paľová, Jakub Zelenák

Adresa

Vinohradská 64, Praha

Realizace

2021

Užitná plocha

52 m2

Stavební firma

Borci

Grafický design

Marek Fanta

Ilustrace

Honey

Fotografie

Radek Úlehla

Vzhledem k charakteru místa i kavárny jako typu jsme zvolili solidní, konzervativnější přístup reprezentovaný multifunkčním monolitem z umělého kamene, samozřejmě ve zcela současném duchu. Zároveň bylo ve všech ohledech žádoucí pracovat s principiálním propojením obou podniků stejné značky. Radikální materiálový řez bistra se zde deradikalizoval do jemné linie mezi štukem a linkrustou přecházející do obkladu v hygienické části. Dalším spojujícím prvkem je kromě použití překližky, stejného typu židlí a vysokého sezení u vchodu také spolupráce s grafikem Markem Fantou a výtvarníkem Davidem Černým aka Honey.

Dispozice definována dvěma kompaktními bloky nabízí tři různé charaktery posezení, dostatek místa při nákupu u pultu a zejména dostatečnou variabilitu prostoru, která se osvědčila i při provozu omezeném pandemickými opatřeními.

Zásadním tématem tedy bylo nalezení rovnováhy mezi jedinečností kavárny a její návazností na původní bistro v sousedním domě. Ikonický blesk tak nyní prochází skrz oba domy, ovšem mění svou formu na svítidlo zapuštěné do podhledu a jeho energie se v kavárně uklidňuje narovnáním a posléze symbolickým ukončením kulatým svítidlem – tečkou.

Nenápadné, ale o to významnější je použití právě linkrusty – tento plastický, omyvatelný nátěr známý z chodeb bývá standardně odstraňován, ale zde se naopak podařilo vytvořit a použít vlastní linkrustu na míru, jejíž motiv vychází z rozložené skici kohoutí hlavy od Davida Černého