Novostavba domova seniorů na Praze 3 je navržena jako plnohodnotná součást města, jejíž hlavní charakteristiky jsou otevřenost, přívětivost a poctivost. Tyto zásady se do projektu propisují ve všech měřítkách.

Název

Dům sociálních služeb Pod lipami

Číslo

088

Tým

David Neuhäusl, Matěj Hunal, Marek Vilášek, Veronika Paľová, Jakub Zelenák, Tereza Šírerová

Místo

Praha - Žižkov

Užší soutěž

2022

Energetický koncept

Růžička a partneři

Srozumitelná budova potvrzuje pevný střed urbánní struktury, kterou zároveň zprostupňuje a oživuje. Otevření severozápadní části pozemku rozšiřuje veřejně přístupný prostor a vytváří přátelský předprostor aktivnímu parteru s kavárnou, službami a hlavním vstupem do Domu sociálních služeb. Uchopitelné měřítko a obytný charakter vyšších podlaží napomáhají vytvořit pocit domova. Výrazná betonová římsa vertikálně člení pětipodlažní objekt, jehož sokl se liší materiálem i charakterem otvorů a dům pevně usazuje do terénu. Solidní materialitu a uklidňující
šedo-béžové tóny keramického obkladu a omítky doplňují hliníkové rámy a prvky v barvě lipového květu. Neinstitucionální charakter podtrhuje exteriérové textilní stínění či detaily oblouků objevující se v rámci parteru, ostění oken a římsy. Elegantní dům ukončuje jemná linie atiky.

Dispozice jsou jasně zónované, podporují snadnou orientaci klientů a usnadňují provoz a práci zaměstnanců. Pokoje klientů se nachází na prosluněné jižní a západní fasádě. Mezi další udržitelné principy patří kompaktní hmota, ideální orientace vůči světovým stranám, kvalitní obálka a detaily, práce se solární energií i využitím dešťové vody a energetický koncept jako celek. Navržená budova je kompaktní, ale rozmanitá; jednoduchá, ale sofistikovaná; profesionální, ale přívětivá.

Jádro přehledných dispozic tvoří velkorysé atrium, které prosvětluje interiér všech nadzemních podlaží a umožňuje pěstování rostlin i růst stromů. Z obytných podlaží do něj vystupují chráněné pobytové terasy, jeden z prvků zásadního principu rozmanitých společenských prostorů přinášejících různorodé podněty.

V interiéru doplňuje terasy společný prostor s kuchyní i množství neformálních posezení u oken. Všechna sdílená místa podněcují interakci mezi obyvateli, čímž klienty aktivizují a personálu pomáhají zajistit důstojnou péči.