Sympaticky ambiciózní burgrárna je sesterským podnikem a přímým sousedem po právu proslulé plzeňské pizzerie Da Pietro. Zároveň jde o první přírůstek expandujícího portfolia této gastronomické značky. Nová restaurace Da Pietro Grill je založena na konceptu chef´s table, kdy hosté mají příležitost sledovat kuchaře přímo v akci.

Název

Da Pietro Grill

Číslo

075

Tým

David Neuhäusl, Matěj Hunal, Veronika Pal´ová, Jakub Zelenák

Adresa

Smetanovy sady 331/4, Plzeň

Realizace

2021

Gastro

Gastromach

Fotografie

Radek Úlehla

Náš návrh tento princip maximálně podporuje. Minimální plocha a co nejvyšší počet hostů v kombinaci s otevřenou kuchyní vedly k pečlivému vyvažování každého decimetru plochy. Vizuálním i funkčním středobodem nevelkého prostoru je impozantní gril na dřevěné uhlí, který prostoru dodává kromě většiny pokrmů také typickou vůni. Kuchyňskou scénu lemuje barové sezení pro hosty, které je prolomeno přímo na osu vstupních dveří, takže každý návštěvník má ihned přímý vizuální kontakt s otevřenou kuchyní. Toto klíčové místo provozně slouží pro placení účtů a průchod číšníků. Část pro obsluhované a část pro obsluhující jsou nejen na podlaze jasně materiálově vymezeny. Funkční hranice je určena masivním dřevěným pultem, na jehož jedné straně se pracuje a na druhé pochutnává.

Kromě přízemí restaurace funguje také v historickém sklepení, kde jsou umístěny toalety, vinotéka a oddělené salonky pro hosty. Kamenné stěny a klenby jsou očištěny, zafixovány a osvětleny přisazenými svítidly. Rozšířené toalety jsou charakteristické zeleným obkladem, který vytváří bloky kolem zařizovacích přdmětů. Obě rozdílná podlaží jsou sjednocena bezesparou, jemně šedou stěrkou.

Materiálově dominuje kvalitní černý obklad, který vytváří pozadí kuchyně a do zbytku prostoru se rozpíná formou lemování – především vytváří převýšený okop, který se v místech okenních nik transformuje zaprvé v lavici pro hosty čekající na rezervaci, zadruhé v atypické barové sezení s výhledem. 

Malé měřítko obkladu opticky zvětšuje prostor vymalovaný roztáčenou šedou barvou.

Důležitou vrstvou návrhu je také osvětlení. Atmosférické, tlumené světlo zajišťují zavěšená svítidla baterkovitého charakteru.