Materiálově něžné, ale prostorově nekompromisní řešení zásadně zvýšilo obytné kvality stísněného bytu v žižkovském přízemí.

Název

Byt s pódiem

Číslo

080

Tým

David Neuhäusl, Matěj Hunal, Pavla Daniels, Alžběta Nováková

Místo

Praha - Žižkov

Realizace

2022

Stavební firma

Borci

Truhlář

Jan Fürst

Fotografie

Radek Úlehla

Tento projekt byl specifickou a zároveň srdcovou záležitostí – jedná se totiž o byt pro našeho kamaráda, a shodou okolností také zakladatele studia U/U, které kultivuje veřejný prostor českých obcí zejména výbornými skateparky. Vzájemná důvěra tak byla významným aspektem návrhu i realizace.

Základní princip kompletní rekonstrukce spočíval ve vytvoření velkorysého obytného prostoru, který vznikl na půdorysu původní kuchyně, jídelny a ložnice. Sjednocení dispozice umožnilo přístup světla ze dvou směrů a zesílilo vizuální kontakt se zelení na dvoře. Hygienické zázemí a vstupní chodba byly taktéž kompletně zrekonstruovány, ale jejich půdorys se až na zrušení dveří do bývalé ložnice nijak neměnil.

Hlavnímu a jedinému pokoji dominují dva hlavní prvky reprezentující dvě hlavní funkce: kuchyně a multifunkční pódium, které slouží jako postel, úložný prostor, knihovna, šatna i lavice.

Dřevěný blok na spaní, růžový blok na vaření.

Bývalá ložnice se plošně de facto transformovala do platformy a tím si s lehkou nadsázkou zachovala svoji funkci. Orientace postele a její vyvýšená poloha přináší příjemný a uklidňující výhled do zeleně.

Dialog obytné a obsluhující sekce bytu je podtržen použitými materiály a jejich jednoznačnou barevností. Vše v potenciálním kontaktu s vodou – jsou definovány růžovou barvou nábytku, dlažby i obkladu, zatímco úložné prostory, a především multifunkční platforma jsou vyrobeny z březové překližky.

Platforma tvoří kompoziční základ prostoru a její kompaktnost podporuje vzdušnost i neformální atmosféru.