Málo peněz a dobří lidé. Improvizace a hravá nedokonalost. Obrazy a kytky. Beton a překližka. Plechové dveře a sjednocující obklad. Vědomá práce s odkazy na naše předchozí projekty. Není potřeba vše dokončit. Život si najde cestu.

Název

Byt malířů

Číslo

055

Tým

David Neuhäusl, Matěj Hunal, Veronika Paľová, Jakub Zelenák

Místo

Praha

Studie

2020

Realizace

2020

Výroba nábytku

James Duggan

Fotografie

Radek Úlehla

Koncem léta 2019 nás kontaktovala mladá rodina akademických malířů s talentovaným potomkem předškolního věku. Kromě něj oba umělci disponovali také nevelkým bytem v panelovém domě na Červeném vrchu v Praze, který ovšem potřeboval kompletní rekonstrukci, a díky naší předchozí realizaci Betonového bytu padla volba architekta na náš ateliér. Zásadním limitem celého projektu byl rozpočet, toto omezení ovšem výrazně kompenzovalo celkové porozumění mezi námi a klienty.

Odpovědí na velmi specifické zadání byla uvolněná, otevřená architektura improvizace a vytváření potenciálů. Zásadní vrstvu totiž tvoří vlastní život, vybavení a tvorba obyvatel – volný nábytek z předchozího bytu, obrazy vlastní i od přátel či svítidla z druhé ruky. Koncept počítal také s tím, že část prací se uskuteční svépomocí.

V rámci dispozice nedošlo k žádným zásadním stavebním změnám. Obytný prostor se funkčně propojil s ložnicí a vznikl nezávislý (dětský) pokoj. Z hlediska nábytku jsme vytvořili tří zásadní překližkové zásahy: multifunkční otevřený úložný blok v předsíni, celostěnový blok skříní v pokoji a kompletní kuchyni s jídelním rohem.

Vstupní halu a kuchyni propojila lapidární mřížka dlažby, která se vesele rozlila také na stěny – posunutí spárořezu nad sporákem se zásuvkou pro budoucí digestoř vytváří oltář vaření.

Otvory po vybourání původních dveří v betonové zdi zůstaly nahrubo osekané. Plechové dveře umožňují kreativní práci s magnety a dokreslují avantgardní charakter chodby, která kontrastuje s útulností obytných místností.

Koupelna s tyrkysovou spárovačkou se přisvětlila obligátními luxfery. Nosná stěna a stropy byly v rámci možností očištěny na beton.