Zásadní pro nás bylo uchopit téma tak, aby bylo relevantní v českém kontextu a vyhnulo se formálním klišé i laciným gestům. Na české interpretaci asijské ulice a její sympatické špíny jsme proto pracovali ve více vrstvách.

Název

An Bistro & Cafe

Číslo

071

Tým

David Neuhäusl, Matěj Hunal, Veronika Zelenáková, Jakub Zelenák

Adresa

Dejvická 317/8, Praha 6

Realizace

2022

Užitná plocha

194 m2

Stavební firma

Avers

Kaučuková podlaha

Nora

Keramický obklad

Vogue/Rako

Osvětlení

Nábytek

Gastroprojekt

Grafický design

Ilustrace

Hay

Pedrali/Hay

Kitchen Plan

Přemysl Zajíček a František Kast

Barbora Tögel

Fotografie

Studio Flusser

Nové bistro na Hradčanské přímo u kolejí je projektem velmi úspěšné vietnamské rodiny, která už stojí za několika populárními pražskými podniky. Hlavní ambicí bylo přinést do Prahy gastronomicky pravý Vietnam a architektonicky syrovou atmosféru tamějších ulic, kde se zároveň vaří i jí. Součástí tohoto zadání byla i práce s neony a červenou barvou typickou pro Asii. V prostoru, který jsme kompletně rekonstruovali, se původně (ironicky) nacházela klasická „M63 čína“.

Autentickou nedokonalost zajistila spolupráce se stavební firmou, která do procesu výstavby přinesla mnohé nečekané prvky a improvizaci. Důležitou součástí projektu byla spolupráce s grafiky, které jsme přizvali do procesu. Přemysl Zajíček a František Kast jsou zodpovědni za grafickou identitu podniku včetně realizace neonů.

Zaprvé dispozice: otevřená kuchyně je otevřenější více než obvykle a tvoří jeden celek se stoly pro hosty. Prolínání se provozů podporuje jednotný povrch podlahy.

Zadruhé materialita: prostoru dominuje jednolitý blok v rafinovaně červeném obkladu. Kromě výrazných stoliček pro hosty pak pozadí tvoří přirozené odstíny šedé až bílé: ocel gastrovýbavy či stolů pro hosty, oškrábané původní stěny, lepidlo či nátěr na tvárnicích nových příček, dlažba i kaučuková podlaha.

Zatřetí atmosféra: zavěšená svítidla tvoří příjemně útulné světlo a prostor lehce podvratně oživují neonové prvky s asijskými motivy, které přímo na konkrétní místa navrhla Barbora Tögel. Nedílnou součástí jihovýchodní Asie je také zeleň, která se kromě standardních květníků nachází i v průběžném kabelovém žlabu nesoucím elektrorozvody a svítidla.

Začtvrté používání průmyslových prvků: penízková kaučuková podlaha, průsvitné PVC závěsy typické pro sklady a přiznané rozvody.

Zapáté konzervace procesu stavby: skrvny od barvy
anebo poznámky dělníků na stěnách se zachováním všech nedokonalostí po očištění od původního štuku.